Dlaczego nie mam ochoty na seks?

Nasza seksualność nie jest stała. W trakcie życia zmieniają się nasze upodobania oraz potrzeby. Podobnie ma się kwestia naszej energii seksualnej, czyli libido. Jego poziom może się zwiększać lub zmniejszać w zależności od różnych czynników.

Co może wpływać na to, że nie masz ochoty na seks?

Nieprawidłowy poziom hormonów 

Główną rolę odgrywają hormony tarczycy oraz hormony płciowe (estrogeny, progesteron, prolaktynę oraz androgeny). Zarówno ich zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom może negatywnie wpływać na poczucie pożądania, podniecenie oraz na odczuwanie satysfakcji seksualnej. 

Przebyte lub aktualne choroby, stosowane leki a libido

Stan zdrowia oraz przebyte i aktualne choroby mogą wpływać na odczuwanie potrzeb seksualnych. Najczęściej trudności w sferze seksualnej powodują: cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, a także choroby serca, nadczynność i niedoczynność tarczycy. Duży wpływ mają także choroby psychiczne (np. depresja, schizofrenia, CHAD, zaburzenia lękowe). Dysfunkcje seksualne mogą się pojawiać jako objaw danej choroby lub być efektem przyjmowanych leków. 

Substancje psychoaktywne a seksualność

Alkohol jest jednym z trzech najpopularniejszych środków psychoaktywnych obok nikotyny i kofeiny. Pomaga przełamać bariery w kontaktach międzyludzkich, poprawia humor i sprzyja dobrej zabawie i sytuacjom które mogą doprowadzić do zbliżenia. Redukuje także zahamowanie i obawy przed podjęciem kontaktów seksualnych. 

W małych ilościach alkohol może pomóc w przezwyciężeniu lęku np. przed odrzuceniem lub oceną. W większych ilościach może powodować anorgazmię i zaburzenia erekcji. 

Podobnie jest z narkotykami. Chociaż wydawać by się mogło, że początkowo niektóre z nich mogą mieć pozytywny wpływ na seksualność, to jednak długotrwałe ich zażywanie zwykle będzie prowadzić do spadku libido, impotencji oraz trudności w osiąganiu orgazmu.

Stres, przemęczenie a libido

Długotrwały stres, przemęczenie lub zbyt duża liczba obowiązków będą negatywnie wpływały na seksualność. Stres prowadzi do wydzielania prolaktyny, której wysoki poziom w organizmie obniża poziom libido. Co więcej, jeśli stan poczucia stresu lub przemęczenia utrzymuje się przez dłuższy czas, zapewne ma on też negatywny wpływ na relacje. Może się to też wiązać z nowymi okolicznościami w życiu pary np. po pojawieniu się dziecka, co powoduje pojawienie się nowych ról życiowych.

Negatywny stosunek do swojego ciała, brak akceptacji, niska samoocena

Brak akceptacji własnego ciała oraz siebie jest częstą przyczyną niepodejmowania aktywności seksualnej. Niska samoocena oraz brak poczucia własnej wartości prowadzą często do odczuwania lęku (przed odrzuceniem, oceną, lęku zadaniowego), który jest jednym z najważniejszych predyktorów występowania dysfunkcji seksualnych. Skutkuje to tym, iż dana osoba woli wycofać się z kontaktów seksualnych niż zaryzykować wystąpienie lęku, z którym nie potrafi sobie poradzić. Dane zachowanie (czyli brak kontaktów) zostaje wzmocnione przez uniknięcie cierpienia, co bardzo łatwo może doprowadzić do powstania tzw. błędnego koła. 

Negatywne, stereotypowe przekonania dotyczące seksualności

Podświadomie przez całe życie zbieramy przekonania na temat seksualności. Wpływają na nie wszystkie informacje, które kiedykolwiek usłyszeliśmy, przeczytaliśmy oraz zobaczyliśmy w kontekście seksu. Niezwykle ważną rolę odgrywają bliskie osoby, które pojawiają się w naszym życiu (rodzice, rodzeństwo, przyjaciele, nauczyciele, ksiądz itd.) i to, jakie przekonania na temat seksualności nam przekazują. Rzetelna wiedza na temat seksualności jest niezwykle trudna do pozyskania w młodym wieku. Skutkuje to tym, że w efekcie powtarzamy zasłyszane gdzieś błędne, stereotypowe przekonania lub mity na temat seksualności. Przykładami takich przekonań mogą być: “Seks jest brudny, zły”, “Kobieta nie może inicjować kontaktów seksualnych, bo wyjdzie na rozwiązłą”, “Masturbacja to zboczenie”, “Mężczyzna zawsze musi mieć ochotę”, “Kobieta nie ma prawa odmówić seksu, bo to jej obowiązek”, “O seksie się nie rozmawia, tylko się go uprawia” i wiele wiele innych..

Trudności w relacji a libido

Sfera seksualna nie funkcjonuje w relacji sama sobie. Jeśli coś w związku “nie działa”, to najpewniej swoje ujście znajdzie właśnie w seksie. Mogą to być trudności zupełnie niezwiązane z seksualnością np. trudności w komunikacji, brak bliskości, ogólna satysfakcja ze związku, brak czasu we dwoje lub konflikt, ale także te związane bezpośrednio z tą sferą np. nieznajomość potrzeb własnych i partnera, rutyna, trudności w wyrażaniu potrzeb.

Wiele problemów par wynika z błędnych przekonań o seksie, a głównie z przekonania, że o relacjach intymnych nie powinno się rozmawiać, bo wtedy znika cała magia. W rzeczywistości magia ta znika właśnie ze względu na brak komunikacji seksualnej pomiędzy partnerami. Każdy z nas ma własne doświadczenia, przekonania i potrzeby. Bez rozmowy nie mamy szans dowiedzieć się, co lubi nasz partner, czego nie, a czego jeszcze chciałby spróbować.

Jeśli odczuwasz dyskomfort z powodu obniżonego libido, warto, abyś umówił/a się na wizytę u seksuologa. Podczas wizyty specjalista przeprowadzi pełen wywiad dotyczący Twojego psychicznego oraz somatycznego stanu zdrowia. Zada Ci także pytania m.in. na temat okresu dzieciństwa oraz młodzieńczego, Twoich relacji, a także subiektywnej oceny aktualnego życia seksualnego. Przeprowadzenie takiego wywiadu pomoże odnaleźć przyczynę obniżonego libido oraz możliwe rozwiązania.

Więcej naszych artykułów przeczytasz tu: https://pracowniaintymnosci.pl/blog/