#BezTabu Aseksualność

Aktualnie dużo mówi się na temat pozytywnej seksualności, a seks zalewa nas z każdej strony zarówno w social mediach, jak i w normalnym życiu. Terapie par opierają się na odbudowywaniu bliskości oraz nauce komunikowania wzajemnych potrzeb seksualnych. W gabinetach pracuje się nad znalezieniem przyczyny obniżenia libido oraz powrotem do seksualnego szczęścia. A co z osobami, dla których seks zawsze był czymś obojętnym? Czym jest aseksualność?

Aseksualność – czym właściwie jest?

Aseksualność to trwały brak pociągu seksualnego do jakiejkolwiek płci, który nie wynika z zaburzeń fizjologicznych lub psychicznych. Aktualnie uznawany za czwartą orientację obok heteroseksualności, homoseksualności oraz biseksualności. 

Aseksualność jest czymś stałym. Nie zależy od nastroju, poziomu hormonów, przeżywanego stresu czy satysfakcji z relacji. Wyniki badań pokazują, iż brak pociągu seksualnego najczęściej pojawia się we wczesnej młodości i nie wynika z traum.

Kilka faktów na temat osób aseksualnych:

  • Aseksualność nie wyklucza możliwości funkcjonowania w relacji. Osoby aseksualne mogą odczuwać pociąg romantyczny, mogą być w stanie zakochiwać się i doświadczać uczuć wobec drugiej osoby (poza pociągiem seksualnym). 
  • Brak pociągu seksualnego u osób aseksualnych nie musi oznaczać braku libido – część osób aseksualnych ma libido, które najczęściej rozładowuje poprzez masturbację. 
  • Osoby aseksualne mogą współżyć z partnerem i czasami godzą się na seks na prośbę partnera lub z czystej ciekawości. Jednak w związku z brakiem odczuwania pożądania, seks jest dla nich bezcelowy, nieprzynoszący żadnych korzyści, często po prostu nużący. 
  • Aseksualność nie jest celibatem czyli świadomym odrzuceniem seksu. Nie jest świadomym wyborem.

Więcej na temat aseksualności możecie przeczytać na stronie społeczności AVEN (the Asexual Visibility and Education Network): https://www.asexuality.org/

Więcej naszych artykułów przeczytasz tu: https://pracowniaintymnosci.pl/blog/