Child grooming

Co dorośli powinni wiedzieć o child groomingu, czyli uwodzeniu dziecka przez internet?

Czym jest child grooming?

Są to różne działania osoby najczęściej dorosłej, które mają na celu uwiedzenie dziecka za pomocą nowych technologii komunikacyjnych. Jest to poważne zagrożenie dla dziecka, dlatego tak ważne jest to, aby osoby dorosłe wiedziały, czym jest child grooming, co powinno wzbudzić czujność dorosłego oraz jak pomóc dziecku.

Jak działa sprawca?

Często próbuje zaprzyjaźnić się z dzieckiem, nawiązać z nim więź oraz poprzez manipulację zdobyć jego zaufanie, aby finalnie stworzyć z nim relację o podłożu seksualnym, która może doprowadzić do wykorzystania seksualnego dziecka.

Co powinno wzbudzić czujność w zachowaniu dziecka?

  • spędza ono dużo czasu na rozmowach online i unika rozmów na temat tego z kim rozmawia i skąd tą osobę zna
  • spędza więcej czasu na rozmowach online niż z rówieśnikami z którymi do tej pory spędzało czas
    stało się wycofane, zamknięte w sobie, pilnuje aby nikt z rodziny nie miał dostępu do jego telefonu, komputera
  • przynosi do domu nowe przedmioty, gadżety, sprzęty
  • posiada treści pornograficzne, zdjęcia z intymnymi częściami ciała

Jak pomóc dziecku?

📌 Zacznij od spokojnej rozmowy w bezpiecznej, komfortowej atmosferze oraz stworzeniu dziecku dobrych warunków do tego, aby nie bało się opowiedzieć co się dzieje.
📌 Pamiętaj, że nigdy dziecko nie jest winne zaistniałej sytuacji, nawet jeśli jego zachowania były ryzykowne. To sprawca ponosi odpowiedzialność karną, nie dziecko.
📌 Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej szczegółów dotyczących tej znajomości, zabezpiecz wszystkie możliwe dowody, które przekażesz policji.
📌 Nie podejmuj prób rozmowy ze sprawcą, pozostaw to organom ścigania. Twoja próba kontaktu ze sprawcą może go spłoszyć i uniemożliwić złapanie go
📌 Na każdym kroku dawaj dziecku bezwarunkowe wsparcie i nie obwiniaj dziecka
📌 Sprawcy mogą swoimi działaniami dążyć do odizolowania dziecko od rodziny i znajomych. W ten sposób mogą stać się jedyną osobą która rozumie i wspiera dziecko, aby było ono bardziej podatne na manipulacje sprawcy i spełnianie jego oczekiwań. Może to wywrzeć wpływ na psychikę dziecka i konieczna będzie wizyta u psychologa lub seksuologa, jeśli zaobserwujemy niepokojące nas zachowania związane z seksualnością.

Więcej naszych artykułów przeczytasz tu: https://pracowniaintymnosci.pl/blog/